Bal , bal arılarının çiçek nektarlarını , bitkilerin ve bitkilerdeki canlıların salgılarını toplayıp  düzgün altıgen şeklindeki kabarmış balmumu petek gözlerine depolayıp, petek gözlerindeki balın belli bir olgunluğa ulaştıktan sonra petek gözlerindeki yeni, taze bal arılar tarafından balmumu ile sırlayıp kapatırlar. Böylece bizler içiin çok önemli ve sofralarımızın vazgeçilmezi, şifa olarak da ilaç niyetine tükettiğimiz arı ürünüdür.

Balın özellikleri yetiştiği yöredeki çiçeklerin özelliklerini taşır. Büyük oranda hangi çiçek,bitki grubundan  ve yerden üretilmişse , üretilen çiçeklerin , bitkilerin ve yerin özellikleri ve adını taşır. Narenciye, Ayçiçek,  Kestane, Ihlamur, Komar ve Anzer balı gibi.

petek balı

Bal  üretiminde kalite ve güven, olmazsa  olmaz en önemli şarttır. İyi ve kaliteli  bal , güvenilir bir bal üreticisinin eseridir.  Balın kalitesini etkileyen en önemli faktör, üretimi yapılan balın bulunduğu yerin meyve ağaçlarından arınmış bir bölgede , doğal ortamda bal üretimi yapmak ve arı kolonisine nektar akışı olduğu zaman başka bir  deyişle arılar çiçeklerden bal taşımaya başladıklarında  arı kolonisine hiçbir şekilde  besleme yapmamaktır.

Balın , sindirimi kolay olması ve çabuk enerjiye dönüşmesi bakımından önemini daha da artırmaktadır. Bal, dengeli beslenmede ,çocukların gelişiminde tüketilen doğal bir besindir. Bu kadar önemli bir arı ürününü satın alırken  ince eleyip sık dokumak gerekir. Bal diye her aldığımız ürün bal olmayabilir.

Her şeyin bir maliyeti olduğu gibi balın  da  üretim maliyeti vardır. Bal üretimi ve arıcılık  güç şartlada yapılmaktadır.  Arıcılık da masraflı ve zor bir iştir. Onun içindir bir balın maliyeti piyasada yok pahasına satılan sözde ballar kadar düşük değildir.

Serbest piyasada, denetim boşluğundan  yararlan bazı bal taklitçilerine dikkat etmek gerekir. Bir bal 8 kg- 10 kg 100 tl  gibi yok pahasına satılıyorsa , burada biraz düşünmek gerekir. Acaba bu bal nerede üretildi, balda bir problem çıkarsa iade etme durumu ,  daha da önemlisi firma güvenliğini sorgulamak gerekir. Bal çok şifalı ve faydalı olduğu kadar, bal diye satın aldığınız ürün yapma ve katkılı olursa bir o kadar tehlikeli ve zararlı bir ürün almış olursunuz. Sahte balların çoğunda kansorejen içerikli katkı maddeler vardır.

Balı satın alırken tanıdığınız, güvendiğiniz kimselerden bal almaya çalşınız. Ya da tanıdığınız, güvendiğiniz firmaların ballarını tüketiniz.. Satın aldığınız balların , bal tahillerini yaptırmak isterseniz, bağlı  bulunduğunuz Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüklerine gidip oralarda tahlil ettirebilirsiniz. Bu kurumlardaki yetkililer size en iyi ve sağlıklı bilgiyi vereceklerdir.  Sağlıklı günler dileriz. Saygılarımızla